LUTOWISKA

Jesienna panorama Lutowisk (2).jpg
Bieszczady 2010-10-054.JPG

Gmina Lutowiska obejmuje najbardziej wysunięty na południowy wschód fragment Polski. Swym zasięgiem obejmuje najwyższe partie polskich Bieszczadów oraz malowniczą dolinę Sanu. Połowę obszaru gminy zajmują tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego,  co jest wynikiem wyjątkowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego zakątka.

Gmina Lutowiska to raj dla osób uwielbiających piesze górskie wędrówki. Oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne prowadzą najważniejszymi pasmami i szczytami, takimi jak Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Tarnica, a ich łączna długość wynosi 107 km. Na tych, którzy wolą spędzać wolny czas na dwóch kółkach czeka 106 km specjalnie wytyczonych szlaków rowerowych. Nasza gmina to także doskonałe miejsce dla miłośników koni i podziwiania bieszczadzkich krajobrazów z wysokości siodła. Na gości czeka kilka ośrodków jeździeckich i 146 km szlaków konnych.

Cechą charakterystyczną gminy jest ogromne zalesienie, sięgające ponad 90% jej powierzchni. Przepiękna karpacka puszcza zamieszkana jest przez wiele gatunków zwierząt, wśród których znajdziemy jelenia karpackiego, rysia, żbika, dzika, żubra, wilka czy niedźwiedzia brunatnego. Niezliczone bogactwo flory i fauny sprawia, że dobrze będą się tu czuli zarówno zapaleni tropiciele sekretów natury, jak i wrażliwi na piękno przyrody amatorzy.

Zawirowania dziejowe, jakie miały miejsce w minionym stuleciu na terenach dzisiejszej gminy znajdują swoje odzwierciedlenie w szeregu atrakcji historycznych. Do najciekawszych zabytków należą bojkowska cerkiew w Smolniku z roku 1971, cerkiew w Chmielu z roku 1906, kościół katolicki pw. Św. Stanisława w Lutowiskach i kirkut żydowski w Lutowiskach. Wspomniane zabytki doskonale ilustrują wielokulturowość, która przez wiele wieków była cechą charakterystyczną tego zakątka. Bardziej dociekliwym pozostaje podążanie śladami dawnych, nieistniejących już dziś wsi. Dopełnieniem atrakcji turystycznych Lutowisk jest oferta cyklicznych imprez, takich jak  Powojenne Targi Końskie, Dzień Żubra, Wyścigi Psich Zaprzęgów), które są doskonałą okazją do bezpośredniego poznania lokalnego folkloru, tradycji i mieszkańców tego urokliwego miejsca.

Zdjęcia z trasy wykonane w dniu 1 września:

Fragment trasy
Fragment trasy

Drogi częściowo kamieniste

Sekretariat
Sekretariat

W tym budynku będzie zorganizowany sekretariat i wydawane posiłki. Tutaj będzie można napić się cieplutkiej herbatki i kawy.

Fragment trasy
Fragment trasy

Na trasie przeważają takie widoki.

Fragment trasy
Fragment trasy

Trasa w dużej części prowadzi przez rozległe pastwiska i łąki.

Fragment trasy
Fragment trasy

Część trasy prowadzi lasem.

Fragment trasy
Fragment trasy

Droga kamienista

Bieszczadzka codzienność
Bieszczadzka codzienność

Będą Wam towarzyszyć rogaci tubylcy.

Bieszczadzka codzienność.
Bieszczadzka codzienność.

Szczęśliwe krowy

Fragment trasy
Fragment trasy

Tereny przez które biegną trasy